top of page

Rohetiiger 100, palun!

Mis ja kes on Rohetiiger? Rohetiiger on koostööplatvorm, mille eesmärk on suurendada keskkonnateadlikkust ja panna alus tasakaalus majandusele, nii nagu Tiigrihüpe käivitas tehnoloogiasektori arengu.


Rohetiiger koondab sektoriteülest ühiskondlikku tellimust tasakaalus majanduse saavutamiseks. Selleks kogume ja katsetame keskkonnasõbralikke praktikaid igas sektoris.


Nasdaq Tallinna börs liitus Rohetiigriga 2021. aasta märtsis.



Tallinna börsi juhina näen üha enam, kuidas investeerimine ja väärtused käivad käsikäes.


Peamiselt on selle taga raketina kõigi teadvusse jõudnud ESG ja kestliku (sustainable) finantseerimise tõus. BlackRocki juht Larry Fink on öelnud, et õige pea võetakse investeerimisotsuste tegemisel arvesse ESG näidikuid ehk hinnatakse järgmist:

a) milline on ettevõtte mõju keskkonnale;

b) kas ja kuidas panustab ettevõte oma tegevusega ühiskonna arengusse laiemalt

c) kui läbipaistev, eetiline ja vastutustundlik on ettevõtte juhtimine.


Selle reaalsuseks muutumine juba käib. Investeeringud ESG-ga arvestavatesse ettevõtetesse üha kasvavad ja ESG-fondide head tulemused tõestavad, et neile on selge nõudlus. Ligi 90% noorema generatsiooni investoritest võtab oma investeerimisotsuste tegemisel arvesse ettevõtte ESG näidikuid.


Vastates sellele nõudlusele, tuli Nasdaq Põhjamaades äsja välja portaaliga ESG Footprint, mis võimaldab investoril saada ülevaade ettevõtete keskkondlikust ja sotsiaalsest jalajäljest. Samuti avas Nasdaq rohevõlakirjade portaali, kust turuosalised saavad ühtlustatud vaate turul olevate rohevõlakirjade kohta. Seda suunda tagasi ei pööra.


Mulle näib, et trend vastutustundlikuma tuleviku suunas on ilmselge. Kuid tegemist on laiema valdkonnaga, kui pelgalt investeerimine ja rahastus. Erinevates kriisides võitleme tagajärgedega, kuid tähelepanu on vaja pöörata põhjustele nagu raiskamine, ületootmine, –tarbimine ja -optimeerimine, keskkonnas mittehoolimine.


Kui soovime, et meie järeltulijad samuti sellel planeedil elada saavad, siis ma ausalt öeldes ei näe alternatiivi puhtama looduskeskkonna saavutamiseks ja säilitamiseks. Jordan Petersoni 6. reegel ütleb nii: „Tee oma enda kodu korda enne kui maailma kritiseerid.“


Leian, et Rohetiiger on just selline platvorm, millega liitudes on võimalik koostöös teistega oma kodu eeskujulikult korda teha.


Rohetiigri kohta saab rohkem lugeda SIIT.

Single post: Blog_Single_Post_Widget
bottom of page