top of page

Kui teha investeeringuid naabrimehe soovitusel, läheb asi kiirelt rappa

Nasdaq Tallinna börsi turundusjuht Ott Raidla luges väärtuse hindamise guruks kutsutava Aswath Damodarani kirjutatud ja Äripäeva poolt eesti keeles välja antud "Väärtuse hindamise taskuraamatut", mis kinnitab veel kord, et iga investor peab ise aru saama, miks ja kuhu ta oma raha paigutab.


Kas tahad teada, kui palju on tegelikult väärt aktsia, mida osta plaanid? Muidugi tahad! Aga kuidas seda teada saada? Kuidas hinnata mis tahes vara väärtust? Hea uudis on, et võtsid kätte sobivaima raamatu, mis sel teemal kirjutatud on. Iga investori eesmärk on teha läbimõeldud ja teadlikke investeerimisotsuseid. Ning sellised otsused on rajatud just väärtuse mõistmisele ja oskusele väärtust hinnata.


Nasdaq Tallinna börsi turundusjuht Ott Raidla.


„Väärtuse hindamise taskuraamatu“ autorit, finantsprofessor Aswath Damodarani peetakse üheks parimaks ettevõtete väärtuse hindamise õpetajaks kogu maailmas, seega usaldad end seda raamatut lugedes suurmeistri hoole alla. Damodaran ise ütleb, et on lummatud finantsturgudest ja talle pakub tohutut huvi see, kuidas leida üles ettevõtete võimalikult täpne väärtus.


Paljude tavainvestorite jaoks tundub ettevõtete ja aktsiate väärtuse hindamine ajakulukas ja keeruline; see on miski, mis jäetakse vaid pankade analüütikute teha – küll nemad juba teavad! Kuid lootes vaid pankade analüütikute hinnangutele, ei ole tegemist enam investorite enda teadlike ja läbimõeldud otsustega. Nende otsustega, mille tegemise alustest investor ise aru saab ja mille ta ise on läbi mõelnud.


Paljude muude populaarsete investeerimisraamatutega võrreldes on käesolev teos omajagu keerulisem lugemine, sest sisaldab parajas koguses valemeid, tabeleid ja arvutusi, kuid selle võrra on raamat ka sisukam, mõtlemapanevam ja investorit arendavam. Ning kuigi arvutamine ja ettevõtte väärtuse hindamine võiks olla iga investori tehingueelne kohustuslik kodune ülesanne, näeme tegelikkuses, et nii see ei ole.


Palju investeerimisotsuseid tehakse lihtsalt naabri soovitusel, panga analüütiku soovitusel, ajalehest loetu või muude väliste mõjutajate põhjal. See tähendab, et välditakse ise mõtlemist, ise arvutamist, oma sisemise veendumuse ja otsustamiseni jõudmist. Võin aga garanteerida, et kui investor hakkab lõpuks ise ettevõtete finantsnäitajatesse süvenema ning vähemalt proovib aru saada ja arvutada aktsia väärtust, muutub ka investeerimine palju arusaadavamaks ja rahuldust pakkuvamaks tegevuseks.


Sel juhul investor teab, et kodutöö nende otsuse taga tegi ära tema ning ka otsused võttis ta vastu just enda tehtud kodutööst lähtuvalt. Ning selles iseenesest peitub tohutu võlu. Lisaks – ja lõpuks ju olulisemanagi – annab see eeldused, et teie tehtud investeeringud muutuvad suurusjärgu võrra edukamateks.


Nagu raamatus kirjas, ei tähenda väärtuse mõistmine ja selle hindamise oskamine seda, et te hakkate üleöö tegema ainult edukaid investeeringuid, vaid seda, et te hakkate harvemini eksima ja sestap teete vähem kehvasid investeeringuid. Ja see on teie suur eelis.


Yorumlar


Single post: Blog_Single_Post_Widget
bottom of page