top of page

Milleks börsile?

Henry Ford on öelnud: kui sa teed seda, mida oled alati teinud, siis sa saad seda, mida oled alati saanud. Igal asjal on oma aeg ja koht, oluline on kasutada õigel ajal õiget vahendit. Krediitkaardiga ilmselt enamik meist autot ei osta, sama lugu on ettevõtluse rahastamisega – eri ettevõtte arengufaaside jaoks on eri viisid, kuidas plaane parimal moel finantseerida.

Tihti ei ole vastus börs. Alustavatele ettevõtetele on lisanudunud võimalused küsida rahastust näiteks ka äriinglitelt, ühisrahastusplatvormidelt ja erakapitalifondidelt.

Kuid on olukordi, kus börs on parim valik.

Kui nimetada kolm põhjust, miks peaks ettevõte börsile tulema, siis on nendeks ambitsioon kaasata kapitali saavutamaks uus arengutase, soov olla läbipaistev ja suurendada seeläbi ettevõte usaldusväärsust ning tahe parandada ettevõtte juhtimiskvaliteeti.

Just nende kolme hüve otsingul jõudis börsini ja täpsemalt First North kasvuturule ka Võrumaa väikeettevõte, 13 töötajaga joogitootja Linda Nektar. 2015. aasta kevadel seisis ettevõte üpris tugevatel jalgadel: neil oli toimiv ärimudel, parajalt tugev finantspositsioon, tarmukad töötajad. Kuid selle kõige kõrval oli neil tahtmine järgmise arenguhüppe vastu, milleks aga oli vaja täiendavaid vahendeid laienemiseks ja muuta ettevõte nähtavamaks ning mõjukamaks välisturgudel.

Börsil olemise kasu

Laenu võtta nad ei tahtnud. Arutanud asja nõuandjatega, jõuti kiiresti selgusele, et börsi alternatiivturg First North on nende ambitsioonide teostamiseks parim koht. Vajalik rahasumma investoritelt kokku tõstetud, aitas see suurendada tootmisvõimsust ja alustas uue ärisuuna, aroomitootmise juurutamist.

Nüüdseks on Linda Nektari aktsiad avalikult kaubeldavad olnud 2,5 aastat. Kuidas nad ise börsil olemist hindavad?

Väga positiivselt, tuues esmajärjekorras esile just need kolm põhilist sammast: ambitsiooni ellu viimine pangalaenu võtmata, juhtimiskvaliteedi ehk ühe olulisima konkurentsieelise märkimisväärne tõus ja ettevõtte tuntuse suurendamine. Lisaks ei ole nende ettevõtte turuväärtus enam pelgalt spekulatsioon Excelis, vaid see on reaalne, turu antud hind, mis on kõigile huvitatutele igal hetkel nähtav.

Võtame siis kokku: ühel pool 1940. aastatel alguse saanud Võrumaa väikeettevõte, kus praegu töötab 13 inimest, ja teisel pool börsi First North turg kasvavatele ettevõtetele. Nende kahe esmapilgul petlikult erineva osapoole tegelik tugev lõimumine iseloomustab hästi seda, kuidas börsi roll ja raha kaasamise paindlikkus on aja jooksul muutunud: ka väikestele ettevõtetele on börsil olemas oluline koht. Peab vaid ambitsiooni olema.

Linda Nektar on suurepärane näide ettevõttest, kel ambitsioonist puudu ei tule.

Linda Nektari nõukogu esimees Erik Hagström ja nõukogu liige Kuldar Leis ettevõtte aktsiate esimese kauplemispäeva hommikul. (Foto: Eiko Lainjärv)

Single post: Blog_Single_Post_Widget
bottom of page